Yün Cami Halıları

Yün Cami Halısı

Yün halı sağlıklı bir halıdır ve çok güzel bir konfor sağlar Tabiki aynı zamanda yün halının kalitesinin seçimi, renk seçiminden daha önemlidir.
Herşey ilk anki kadar güzel olmuyor elbet zaman geçtikçe herşey eskiyor ve eskiyen eşya eğer kaliteli değilse gözden düşüyor ve bizim için çöpe atılacak bir nesne oluyor, işte böyle zamanda bile atmaya kıyamayacağımız eşya olduğunu düşünmemiz için dokuma yün halı olması önemlidir

Yün halı diğer halıların hepsine göre orjinalliğini uzun yıllar boyunca koruyabilir. Hacim ve esnekliği sayesinde yüksek basınç ve yoğun yaya trafiğine uzun yıllar direnir. 

Bilim adamları yün halıyı şu şekilde tarif etmekteler 

Bilim adamları araştırmalar sonucu her bir yün tel ve elyafının üç boyutlu sarmal kıvrımdan oluştuğunu ve bunların her birinin minyatür yay görevi gördüğünü belirtmiştir. Bu yaylar her bir elyafa elastikiyet kazandırırken, mobilya ve basışla meydana gelen farklı şiddetlerdeki basıncın geri tepmesini sağlar. Uygulanan basınç kalktığında ise orjinal haline geri döner. Bu doğal yapısı yün halıyı alternatiflerinden bir adım öne çıkarır.

Yün doğal durumu nedeniyle lekelere karşı dirençlidir. Çünkü her bir elyaf, tampon görevi görerek suyun yün elyafın yüzeyine nüfus etmesini önleyen bir zarla kaplıdır. Bu zar aynı zamanda yün halıların orijinal görünümlerini uzun yıllar korumalarını sağlar

 

 

polyemid cami halısı polipolipren halı akrilik cami halısı yün cami halısı